درمان بی خوابی با زولپیدم | خطرات زولپیدم

زولپیدم چیست؟

Zolpidem
زولپیدم

زولپیدم (به انگلیسی: Zolpidem) برای درمان مشکل خواب (بی خوابی) در بزرگسالان استفاده می شود. اگر در به خواب رفتن مشکل دارید، این قرص به شما کمک می کند سریع تر به خواب بروید، بنابراین می توانید یک خواب شبانه بهتر تجربه کنید. زولپیدم متعلق به یک دسته دارویی است که به نام آرامبخش-خواب آور مشهور هستند. این قرص در مغز تان تاثیری می گذارد که اثرات آرامش بخش تولید شود.

مصرف این دارو معمولا به دوره های کوتاه مدت 1 تا 2 هفته ای یا حتی کمتر محدود می شود و تنها توسط پزشک تجویز می گردد.

متخصص بی خوابی | درمان بی خوابی

 

نحوه مصرف قرص زولپیدم

نحوه مصرف قرص زولپیدم
حداکثر دوز مصرفی زولپیدم

پیش از شروع مصرف این دارو، اطلاعات مندرج در برگه دارو را مطالعه کرده و چنانچه سوالی دارید، آن را با پزشک یا داروساز خود مطرح سازید.

زولپیدم را به صورت خوراکی، با معده خالی و طبق دستور پزشک که معمولا یک بار در شب است، مصرف کنید.

از آنجایی که زولپیدم به سرعت عمل می کند، درست قبل از این که به رختخواب بروید، آن را مصرف کنید.

این دارو را همراه با غذا یا پس از آن مصرف نکنید، زیرا در این صورت به سرعت اثر نخواهد کرد.

تنها در شرایطی که حداقل 7 تا 8 ساعت وقت برای یک خواب کامل شبانه دارید، زولپیدم را مصرف کنید. اگر لازم باشد زودتر از 7، 8 ساعت از خواب بیدار شوید، ممکن است دچار از دست دادن حافظه شوید و ممکن است با امنیت خود را در انجام فعالیت هایی که نیاز به هشیاری دارند، مانند رانندگی یا کار با ماشین آلات به خطر بیاندازید. (همچنین لازم است به بخش احتیاطی مراجعه کنید.)

دوز دارو براساس جنسیت، سن، وضعیت پزشکی، داروهای دیگری که ممکن است شما مصرف کنید و پاسخ به درمان تعیین می گردد.

میزان مصرف خود را افزایش ندهید، یا طولانی تر از مدت تجویز شده استفاده نکنید.

بیش از 10 میلی گرم در روز از این دارو مصرف نکنید. برای زنان معمولا دوز پایین تری تجویز می شود، زیرا زولپیدم از بدن آن ها آهسته تر از مردان دفع می شود. برای سالمندان نیز جهت کاهش خطر عوارض جانبی معمولا دوز پایین تری تجویز می شود.

حقایقی درباره داروی زولپیدم از زبان دکتر مصطفی امیری:

 

زولپیدم بدون نسخه

مصرف این دارو معمولا به دوره های کوتاه مدت 1 تا 2 هفته ای یا حتی کمتر محدود می شود و تنها توسط پزشک تجویز می گردد.

 

ایا زولپیدم تست اعتیاد را مثبت میکند

راهکار ترک زولپیدم
ایا زولپیدم تست اعتیاد را مثبت میکند

اگرچه زولپیدم به بسیاری از افراد کمک می کند، اما این دارو بعضی اوقات می تواند باعث اعتیاد شود. اگر اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل) داشته باشید، این خطر ممکن است افزایش یابد. این دارو را دقیقا همانطور که برای کاهش خطر ابتلا به اعتیاد تجویز شده است، مصرف کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

هنگامی که این دارو برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است اثربخشی خود را از دست بدهد. اگر این دارو به خوبی عمل نمی کند با پزشک خود مشورت کنید.

اگر بی خوابی تان بعد از 7 تا 10 روز بهبود نیافت یا بدتر شد، به پزشک اطلاع دهید.

پس از این که مصرف این دارو را قطع کردید، ممکن است چند شب اول دچار مشکل خواب شوید. این وضعیت، بی خوابی ریباند نامیده می شود و کاملا طبیعی است. این عارضه معمولا بعد از 1-2 شب از بین می رود. اگر این اثر ادامه یافت، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

ترک یکباره زولپیدم

زولپیدم ممکن است واکنش های ترک دارو ایجاد کند، به خصوص اگر به مدت طولانی یا در دوزهای بالا و به طور مرتب استفاده شود. در چنین مواردی، اگر به طور ناگهانی مصرف این دارو را متوقف کنید، علائم ترک (مانند تهوع، استفراغ، گر گرفتگی، درد معده، عصبی شدن، احساس شکنندگی) ممکن است اتفاق بیفتد.

برای جلوگیری از ایجاد علائم ترک زولپیدم، پزشک ممکن است میزان مصرف تان را به تدریج کاهش دهد یا حتی شما را برای دوره کوتاهی در بیمارستان بستری کند.

برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید و هر گونه علائم ترک را به وی گزارش دهید.

درمان بی خوابی بدون دارو

 

ایا قرص زولپیدم عوارض دارد

معتادان زولپیدم
خطرات زولپیدم

در طول مصرف این دارو، سرگیجه ممکن است رخ دهد. اگر این اثر همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

مصرف این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شما در طول روز شود. اگر دچار خواب آلودگی روزانه هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است نیاز به تنظیم دوز باشد.

به یاد داشته باشید که پزشک این گونه صلاح دیده که مزایای مصرف این دارو بر عوارض جانبی آن مقدم تر است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف کرده اند، عوارض جانبی جدی گزارش نداده اند.

اگر این عوارض جانبی غیر منتظره اما جدی را دارید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: از دست دادن حافظه، تغییرات روانی / خلقی / رفتاری (مانند بروز افسردگی یا بدتر شدن افسردگی، افکار غیر طبیعی، افکار خودکشی، توهم، سردرگمی، تحریک پذیری، رفتار پرخاشگرانه، اضطراب).

 

خطرات زولپیدم

گاهی ممکن است برخی از افراد پس از مصرف این دارو از تختخواب بیرون رفته و در حالی که بیدار نیستند اتومبیل می رانند (رانندگی در خواب). برخی نیز ممکن است در حالی که بیدار نیستند در خواب راه بروند، غذا آماده کنند یا بخورند، تماس تلفنی برقرار کردند، یا رابطه جنسی داشته باشند.

اغلب این افراد این حوادث را به یاد نمی آورند. این مشکل می تواند برای شما یا دیگران خطرناک باشد. اگر متوجه شدید که بعد از مصرف این دارو هر یک از این فعالیت ها را انجام داده اید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. اگر از الکل یا سایر داروهای دیگر استفاده می کنید که در هنگام مصرف زولپیدم ایجاد خواب آلودگی می کنند، این خطر افزایش می یابد.

احتمال بروز واکنش های آلرژیک به این دارو بسیار کم است، اما در صورت بروز باید حتما به دنبال فوریت های پزشکی باشید. علائم واکنش های آلرژیک عبارتند از: خارش، بثورات پوستی، تورم (به ویژه بر روی صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، تنفس سخت و مشکل شدید.

در اینجا فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی استفاده از زولپیدم عنوان نشده است. در صورتی که متوجه علائمی دیگری شدید که در این مطلب قید نشده، آن را نیز با داروساز یا پزشک خود در میان بگذارید.

 

موارد احتیاطی

خطرات زولپیدم
مصرف زولپیدم با تریاک

در صورتی که حساسیت دارویی دارید، پیش از مصرف قرص زولپیدم، موضوع را با داروساز یا پزشک مربوطه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی باشد که در شما ایجاد حساسیت یا سایر مشکلات کند. در این خصوص می توانید با یک پزشک داروساز مشورت کنید.

قبل از مصرف این دارو، همه سوابق پزشکی تان را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید؛ به ویژه: بیماری کلیوی، بیماری های کبدی، مشکلات خلقی / روانی (مانند افسردگی، افکار خودکشی)، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد مواد و یا اعتیاد به مواد مخدر یا الکل)، سابقه شخصی یا خانوادگی راه رفتن در خواب، مشکلات ریه / تنفس (مانند بیماری مزمن انسداد ریوی COPD، آپنه خواب)، یک بیماری عضلانی خاص (میاستنی گراویس).

اثرات این دارو حتی ممکن است پس از بیدار شدن در روز بعد نیز ادامه پیدا کند. اگر 7 تا 8 ساعت خواب دریافت نکردید یا سایر داروهای دیگر که باعث خواب آلودگی تان شده اند مصرف کرده اید، یا حساسیت بیشتری نسبت به این دارو داشتید، ممکن است احساس هشیاری کنید اما فکر می کنید که برای رانندگی حال مناسبی ندارید.

همچنین ممکن است سرگیجه یا تاری دید یا دو بینی داشته باشید. حداقل 8 ساعت پس از مصرف این دارو صبر کنید و تا آن زمان رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید و به طور کل از هر کاری که نیاز به هشیاری داشته باشید، اجتناب کنید تا زمانی که بتوانید با خیال راحت این امور را انجام دهید.

این دارو ممکن است خطر زمین خوردن را افزایش دهد. از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید. اگر از ماریجوانا استفاده می کنید، با پزشک خود مطرح کنید.

کودکان ممکن است بیشتر به عوارض جانبی این دارو حساس باشند، به خصوص سرگیجه و توهم.

سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه سرگیجه و سبکی سر، بی ثباتی و خواب آلودگی بیش از حد داشته باشند. این عوارض جانبی می تواند خطر زمین خوردن در آن ها را افزایش دهد.

قبل از انجام هر گونه جراحی یا دندانپزشکی، مصرف این دارو و سایر داروها (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به جراح یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری این دارو باید تنها زمانی مصرف شود که پزشک تشخیص دهد لازم است. نوزادانی که از مادرانی که در 3 ماه آخر بارداری این دارو را مصرف کرده اند، متولد می شوند ممکن است به طور غیر معمولی خواب آلوده باشند، مشکلات تنفسی یا علائم ترک از خود نشان دهند.

در صورت مشاهده چنین علائمی هرچه سریع تر نوزاد خود را به مراقبت های ویژه ببرید. پیش از مصرف زولپیدم در خصوص همه مزایا و معایب آن با پزشک خود مشورت کنید.

از آن جایی که ممکن است استفاده از قرص زولپیدم در دوران شیردهی سبب انتقال دارو به شیرتان شود نیز قبل از مصرف آن با پزشک تان مشورت کنید.

 

مصرف زولپیدم با تریاک

مصرف الکل، تریاک یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند موجب سرگیجه بسیار شدید شود و ممکن است خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

چنانچه هر یک از این موارد فوق را مصرف می کنید، پیش از مصرف زولپیدم، موضوع را با پزشک تان در میان بگذارید.

 

تداخلات دارویی

کم عارضه ترین قرص خواب
زولپیدم (آمبین)

لازم است بخش هشدارهای دارویی را به دقت مطالعه کنید.

مداخلات دارویی بر روی عملکرد داروی مصرفی تان تاثیر گذاشته و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش می دهند. این مورد شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست و فهرستی از تمامی داروهایی که استفاده می کنید را شامل می شود (از جمله داروهای تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) که باید آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. از شروع، متوقف کردن و یا تغییر دوز داروها بدون تایید پزشک تان خودداری کنید.

برخی از محصولات دارای مواد تشکیل دهنده ای هستند که می توانند ضربان قلب یا فشار خون شما را افزایش دهند یا نارسایی قلبی را بدتر کنند.

در خصوص داروهایی که مصرف می کنید و نحوه استفاده از آن ها به طور ایمن (به ویژه داروهای مربوط به سرفه و سرماخوردگی، کمک های رژیم غذایی، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن) با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید.

دوست عزیز، چنانچه به طور مداوم از مشکل بی خوابی رنج می برید و این موضوع بر کیفیت زندگی تان تاثیر گذاشته است، و به دنبال یک متخصص خوب برای درمان بی خوابی می گردید، برای ویزیت توسط آقای دکتر مصطفی امیری، فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا اینجا کلیک کنید.

درمان قطعی بی خوابی | معرفی بهترین متخصص درمان بی خوابی در تهران

شاد و سلامت باشید.

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع مطلب


تماس با بزرگترین مرکز تشخیص و درمان اختلالات خواب در ایران


شماره تماس های نوبت گیری سریع (مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود)

 

واحد ارزیابی و ویزیت متخصص مغز و اعصاب و روانپزشکی ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎


اگر بی خوابی مزمن و حتی خیلی شدید دارید، گاهی نیازی به مراجعه حضوری ندارید!

با استفاده از دوره زیر که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، می توانید بی خوابی تان را برای همیشه و بدون دارو درمان کنید (کلیک کنید) در ویدئو معرفی دوره همه اطلاعات تکمیلی و پاسخ به سوالات احتمالی شما موجود است.

درمان بی خوابی

 

درمان بی خوابی بدون دارو با 77 روش علمی و قطعی (برای شروع درمان، اینجا کلیک کنید)


 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا